February 23, 2022

57 athletes nominated to Canada’s Olympic track & field team | CBC Sports

Canada’s Tokyo 2020 athletics team was unveiled on Saturday by Athletics Canada and the Canadian Olympic Committee.

A total of 33 women and 24 men will represent the country, and include plenty of veteran stars as well as many up-and-coming athletes,

There will be 31 athletes with previous Olympic experience on this team, including one three-time (Michael Mason) and six two-time (Mohammed Ahmed, Melissa Bishop-Nriagu, Aaron Brown, Elizabeth Gleadle, Gavin Smellie and Damian Warner) Olympians. They will be joined by 26 first-time Olympic team members.

“I’m really excited to go to Tokyo. It’s crazy for me to think that I went to the Olympics in 2012, 2016 and now I’m getting ready for my third Olympic Games,” said Warner, who heads to Tokyo as the top-ranked athlete in the men’s decathlon. “I couldn’t be more honoured to represent Team Canada and to go over to Tokyo with this talented group.

“I will have Pierce [LePage] with me in the decathlon, which will be awesome to have a teammate in the same competition. I’m just really looking forward to going over there and competing.”

Those named to the team on Saturday earned their nomination by achieving the entry standard during the qualification period, or by their World Rankings position as of July 1, 2021. In total, 47 athletes were nominated on Saturday, joining 10 others who were previously nominated in the 10,000 metres, marathon and 50-kilometre race walk.

Find live streams, must-watch video highlights, breaking news and more in one perfect Olympic Games package. Following Team Canada has never been easier or more exciting.

More from Tokyo 2020

WATCH | Meet Canada’s track & field team:

This week on Team Canada Today, Andi Petrillo explains all of the big Canadian storylines in athletics — including Andre De Grasse’s chances at winning another medal. 4:13

Athletics will take place from July 30 to Aug. 8 at Tokyo Olympic Stadium, except the marathon and race walking events, which are being held Aug. 6-8 at Sapporo Odori Park.

Team Canada athletics roster for Tokyo 2020:

  • Mohammed Ahmed St. Catharines, Ont. – Men’s 5,000 metres and 10,000 metres (previously nominated in the 10,000 metres)
  • Bolade Ajomale — Richmond Hill, Ont. – Men’s 4×100-metre relay
  • Marco Arop — Edmonton – Men’s 800 metres
  • Mathieu Bilodeau Quebec City – Men’s 50-kilometre race walk (previously nominated)
  • Khamica Bingham Brampton, Ont. – Women’s 100 metres
  • Melissa Bishop-Nriagu Eganville, Ont. – Women’s 800 metres
  • Jerome Blake Kelowna, B.C. – Men’s 4×100-metre relay
  • Bismark Boateng Brampton, Ont. – Men’s 100 metres and 4×100-metre relay
  • Aaron Brown Toronto  – Men’s 200 metres and 4×100-metre relay
  • Alicia Brown Ottawa – Women’s 4×400-metre relay
  • Lucas Bruchet Vancouver, B.C. – Men’s 5,000 metres
  • Alycia Butterworth Parksville, B.C. – Women’s 3,000-metre steeplechase
  • Lindsey Butterworth North Vancouver, B.C. – Women’s 800 metres
  • Kyra Constantine Brampton, Ont. – Women’s 400 metres and 4×400-metre relay
  • Brittany Crew Toronto – Women’s shot put
  • Gabriela DeBues-Stafford Toronto – Women’s 1500 metres
  • Andre De Grasse Markham, Ont. – Men’s 100 metres, 200 metres and 4×100-metre relay
  • Evan Dunfee Richmond, B.C. – Men’s 50-kilometre race walk (previously nominated)
  • Georgia Ellenwood Langley, B.C. – Women’s heptathlon
  • Malindi Elmore Kelowna, B.C. – Women’s marathon (previously nominated)
  • Crystal Emmanuel Toronto  Women’s 100 metres and 200 metres
  • Lauren Gale Ottawa – Women’s 4×400-metre relay
  • John Gay Vancouver – Men’s 3,000-metre steeplechase
  • Elizabeth Gleadle Vancouver – Women’s javelin throw
  • Natalia Hawthorn North Vancouver, B.C. – Women’s 1500 metres
  • Trevor Hofbauer Burnaby, B.C. – Men’s marathon (previously nominated)
  • Matthew Hughes Toronto, Ont. – Men’s 3,000-metre steeplechase
  • Madeleine Kelly Pembroke, Ont. – Women’s 800 metres
  • Justyn Knight Toronto – Men’s 5,000 metres
  • Geneviève Lalonde Moncton, N.B. – Women’s 3,000-metre steeplechase
  • Pierce LePage Whitby, Ont.– Men’s decathlon
  • Cameron Levins Black Creek, B.C. – Men’s marathon (previously nominated)
  • Django Lovett Toronto – Men’s high jump
  • Michael Mason Nanoose Bay, B.C.– Men’s high jump
  • Brandon McBride Windsor, Ont.– Men’s 800 metres
  • Natassha McDonald Brampton, Ont. – Women’s 400 metres and 4×400-metre relay
  • Sarah Mitton Brooklyn, N.S. – Women’s shot put
  • Noelle Montcalm Windsor, Ont. – Women’s 400-metre hurdles and 4×400-metre relay
  • Timothy Nedow Brockville, Ont. – Men’s shot put
  • Christabel Nettey Surrey, B.C. – Women’s long jump
  • Anicka Newell Saskatoon – Women’s pole vault
  • Alysha Newman Delaware, Ont. – Women’s pole vault
  • Dayna Pidhoresky Tecumseh, Ont. – Women’s marathon (previously nominated)
  • Ben Preisner Milton, Ont. – Men’s marathon (previously nominated)
  • Madeline Price Toronto – Women’s 4×400-metre relay
  • Brendon Rodney —Etobicoke, Ont.– Men’s 200 metres and 4×100-metre relay
  • Camryn Rogers Richmond, B.C.– Women’s hammer throw
  • Andrea Seccafien Guelph, Ont.– Women’s 5,000 metres and 10,000 metres (previously nominated in the 10,000 metres)
  • Gavin Smellie Brampton, Ont. – Men’s 100 metres and 4×100-metre relay
  • Julie-Anne Staehli Lucknow, Ont.– Women’s 5,000 metres
  • Lucia Stafford Toronto– Women’s 1,500 metres
  • Kate Van Buskirk Toronto – Women’s 5,000 metres
  • Damian Warner London, Ont. – Men’s decathlon
  • Sage Watson Medicine Hat, Alta. – Women’s 400-metre hurdles and 4×400-metre relay
  • Jillian Weir Kingston, Ont. – Women’s hammer throw
  • Natasha Wodak North Vancouver, B.C. – Women’s marathon (previously nominated)
  • Regan Yee South Hazelton, B.C. – Women’s 3,000-metre steeplechase

Source link